Povinné ručení
Havarijní pojištění

  Nejlevnější povinné ručení

 • Porovnání povinného ručení zdarma
 • Kalkulace během několika sekund
 • Ušetřete až 9 000 Kč za rok

  Výhodné havarijní pojištění

 • Kalkulace havarijního pojištění zdarma
 • Vyřízení pojištění z domu
 • Získejte slevu až 70%

5 důležitých otázek o povinném ručení

1. Je povinné ručení skutečné povinné pro každého motoristu?

Ano. Sjednané povinné ručení musí mít každé vozidlo, se kterým chcete jezdit po veřejných komunikacích. Hlavním účelem tohoto pojištění je ochrana zdraví a majetku třetích osob, kterým může být provozem daného vozidla způsobena škoda. Ve zkratce tedy se z něj v případě zaviněné nehody platí škody způsobené někomu jinému. K pokrytí škod na voze viníka slouží havarijní pojištění, jehož sjednání už je ovšem na dobrovolném rozhodnutí každého majitele motorového vozidla.

2. Hrozí u povinného ručení nějaké sankce nebo pokuty?

Vzhledem k tomu, že je toto pojištění vyžadováno ze zákona, tak za neplnění některých povinností hrozí peněžité tresty. Pokuty za neplnění povinností a dodržování zákonných lhůt mohou dosáhnout až 40 000 Kč. Nejvyšší tresty hrozí samozřejmě za provozování vozidla bez sjednaného povinného ručení nebo jen za ponechání nepojištěného vozidla na pozemní komunikaci. Když vlastník vozu po ukončení povinného ručení do 14 dnů neodevzdá SPZ a osvědčení o registraci nebo si nesjedná nové pojištění, tak mu hrozí 2 500 Kč až 20 000 Kč. A v případě, že řidič při silniční kontrole nepředloží zelenou kartu, tak může dostat pokutu 1 500 Kč až 3 000 Kč.

3. Jak se určuje cena povinného ručení?

I když se cena povinného ručení u jednotlivých pojišťoven může poměrně výrazně lišit, tak při jejím výpočtu bývají zohledňovány velmi podobné parametry. Tím snad nejdůležitějším je objem motoru a velkou roli hraje také účel užívání vozidla. A tedy například vůz taxislužby má dražší povinné ručení než stejné auto využíváno pro běžný provoz. Zapomenout nemůžeme ani na bonusy, které je možné získat za bezpečné jezdění bez nehod. Při určování ceny bývají dále posuzovány také faktory jako věk a bydliště pojistníka nebo stáří a výkon daného vozidla.

4. Je české povinné ručení platné také za hranicemi?

Povinné ručení sjednané v České republice je platné na území všech států Evropského hospodářského prostoru a k tomu je účinné i v některých dalších zemích, které jsou uvedené v seznamu států v prováděcí vyhlášce ministerstva financí. Tyto státy jsou následně uvedeny také v zelené kartě a tak je před cestou do konkrétního státu jasné, jestli povinné ručení zřízené v Česku platí i tam. V případě, že stát není v zelené kartě uveden, tak je nutné si sjednat hraniční pojištění platné na území toho konkrétního státu.

5. Jak velký je výběr pojišťoven nabízejících povinné ručení?

Jestliže si plánujete sjednat povinné ručení, tak na českém trhu existuje celá řada produktů od dostatečně velkého počtu pojišťoven. Je tedy možné si najít pojistku vyhovující přesně potřebám každého zájemce. Svýběrem toho pravého povinného ručení tak mohou pomoci například různé srovnávače, jako je například ten na našem webu.

Pojištění

 • Nejlevnější povinné ručení v ČR
 • Možné úspory až tisíce korun ročně
 • Rychlé vyřízení přes internet
xpojistka@email.cz