Povinné ručení
Havarijní pojištění

  Nejlevnější povinné ručení

 • Porovnání povinného ručení zdarma
 • Kalkulace během několika sekund
 • Ušetřete až 9 000 Kč za rok

  Výhodné havarijní pojištění

 • Kalkulace havarijního pojištění zdarma
 • Vyřízení pojištění z domu
 • Získejte slevu až 70%

7 užitečných tipů na snížení spotřeby paliva

Chcete jezdit úsporně a nemít tak zbytečné výdaje za palivo? Tak v tom případě je následující text právě pro Vás. Přinášíme zde sedmičku ověřených rad, jak si snížit spotřebu benzínu/nafty. Začít jezdit úsporně může klidně už dnes.

1) Zvolte úsporný styl jízdy

Asi není žádným překvapením, že největší vliv na spotřebu paliva má styl jízdy. Vyloženě nevhodný je tedy tzv. styl brzda-plyn, prudké brzdění na poslední chvíli a časté vytáčení motoru. Naopak úsporné je jezdit plynule, snažit se předvídat a odhadovat situaci na silnici. Vhodné je například tedy dávat nohu z plynového pedálu s dostatečným předstihem a dojíždět setrvačností. Pouštět plyn místo brzdění na poslední chvíli se tedy vyplatí při dojíždění do obce, přijíždění do zdálky evidentní kolony nebo třeba při sjíždění z dálnice a ve spoustě dalších situací.

2) Vypínejte motor
Ke snížení spotřeby vede také častější vypínání motoru. Spousta moderních automobilů disponuje systémem start&stop, který při zastavení zhasne motor a při rozjezdu jej zase nastartuje. To je ovšem při mnohdy dlouhém čekání na semaforech nebo železničních přejezdech možné dělat také manuálně a ušetřit nějakou korunu.

3) Kontrolujte tlak v pneumatikách
Jedním z faktorů, který se poměrně negativně projevuje na spotřebě každého automobilu jsou špatně nahuštěné pneumatiky. Kromě toho, že podhuštěné pneumatiky snižují ovladatelnost vozu, tak především zvyšují valivý odpor, což se může projevit klidně dvěma deci paliva na sto kilometrů. Doporučujeme tedy pravidelnou kontrolu tlaku v pneumatikách.

4) Udělejte si v autě pořádek

Je obecně známo, že vyšší hmotnost vozu zvyšuje jeho žízeň po pohonných hmotách. Tedy plně obsazený automobil má větší spotřebu než, když stejnou trasu pojede pouze s řidičem. Velikost posádky často ovlivnit nemůžeme, ale mnohdy si můžeme udělat pořádek v tom, co vezeme. Každé kilo nákladu navíc znamená odpovídající nárust spotřeby. Především je nutné zbytečně nevozit nějaké zapomenuté těžké předměty, které klidně mohou znamenat několik decilitrů paliva navíc.

5) Omezujte studené starty a krátké jízdy

Spotřeba motoru je větší jestliže není zahřátý na optimální teplotu, což se stane zhruba po několika minutách jízdy. Z hlediska spotřeby paliva je tedy výhodnější jezdit spíše delší trasy než jen popojíždět. Tento rozdíl je patrný především v zimě, kdy se ve velkých mrazech motor při krátkém dojíždění například do zaměstnání nemusí zahřát a vezme si tedy na svůj provoz o něco více pohonných hmot.

6) Nezvyšujte odpor vzduchu

Vliv na spotřebu benzínu nebo nafty má samozřejmě také odpor vzduchu daného automobilu. V tomto ohledu není vůbec rozumné jezdit například s různými střešními zahrádkami, boxy nebo nosiči na kola, když je zrovna pro konkrétní cestu nepotřebujete. Třeba některé nosiče kol mohou spotřebu zvýšit i o nižší jednotky litrů na sto kilometrů. Negativně na spotřebu působí také různé tuningové spoilery a křídla. Dále například není vhodné jezdit s otevřenými okénky.

7) Omezte používání elektrických spotřebičů

Spotřebu ovlivňuje také naše potřeba jezdit pohodlně, jelikož různé elektronické spotřebiče ke svému provozu potřebují elektrickou energii, která je vyráběna motorem poháněným alternátorem. To znamená, že i používání navigace, poslouchání autorádia nebo puštěná klimatizace mají vliv řádově několik decilitrů na sto kilometrů. Zvýšení spotřeby se samozřejmě týká i dalších věcí využívajících ke svému provozu elektřinu.

Pojištění

 • Nejlevnější povinné ručení v ČR
 • Možné úspory až tisíce korun ročně
 • Rychlé vyřízení přes internet
xpojistka@email.cz